A projekt megnevezése: Tudomány mindenkinek – A megújuló energiákkal és fenntarthatósággal kapcsolatos hazai eredmények disszeminációja

A pályázat azonosítója: TÁMOP-4.2.3-12/1/KONV-2012-0033

Kedvezményezett neve: TIT Kossuth Klub Egyesület

A támogatás összege: 136 227 477 Ft

A támogatás mértéke: 100 %

A projekt tartama: 2013.01.01.-2015.02.28.

A projekt leírása:

A Miskolci Egyetemmel együttműködve a megújuló energiákkal és fenntarthatósággal kapcsolatos programokat indítottunk 2013. elején. A projekt átfogó célja, hogy az oktatói és a kutatói életforma népszerűsítésével támogassuk a hazai felsőoktatás és a magyar tudomány eredményeinek megismertetését, a kutatók, oktatók a tudományos iskolák, műhelyek nemzetközi elismertségének növelését, a tudományos utánpótlás biztosítás elősegítését.

A megvalósítás főbb tevékenységei:

• Kutatói portrék bemutatása, tudományos és innovációs versenyek (OTTDK), szakmai tájékoztató előadások a tudományos utánpótlás biztosításának elősegítése érdekében
  • Természettudományos ismereteket népszerűsítő programokat (vándorkiállítás, szabadegyetem, családi nap) szervezünk megújuló energia témában
  • Nemzetközi konferencia az energiahatékonysággal kapcsolatos kutatásokról, a környezettudatos intézkedéseket meghonosított nagyvállalatok, vállalati szakértők, kutatók, civil szervezetek tapasztalatai
  • Disszeminációt segítő kompetenciafejlesztő képzés az egyes tudományok népszerűsítése érdekében
  • Tudományos ismeretterjesztő portál (TEZAURUSZ XXI.) hazai és határainkon túli oktatók, kutatók eredményeiről, valamint tudományos műsorok a természet és műszaki tudományokhoz kapcsolódóan

A projekt részeként rendeztük meg a XVIII. és XIX. Országos Tudományos és Technikai Diákalkotó Kiállítást 2013-ban és 2014-ben a Miskolci Egyetem. A versenyen hazai és határon túli 10-19 év közötti fiatalok mutatkoznak be tudományos pályaműveikkel, a legjobb pályaművek készítői részvételi lehetőséget nyertek a 2013. évi Expo-Sciences International és a 2014. évi Expo-Sciences Europe világversenyen.

A Miskolcon, Ózdon, Poroszlón, Nyíregyházán, Karcagon, illetve Kazincbarcikán megrendezésre került vándorkiállításokon a látogatók az energiahatékonyságot elősegítő praktikákkal ismerkedhettek meg. Ilyen a vándorkiállítás egyik különlegessége, a megújuló energia tanösvény, amely a szemléletformálásra, tudományos ismeretterjesztésre alkalmas kiállítási anyag a „low technology”, kisebb barkácstudással előállítható eszközöket tartalmaz; a szalmabála építészet; a mobil műhely és tanácsadás, ahol a látogatók próbára tehetik barkácstudásukat, szakavatott mérnökök támogatásával sajátkezűleg készíthetnek el különböző megújuló energiát hasznosító eszközöket, illetve energetikai tanácsokat kérhetnek, hasznos és praktikus információkat szerezhetnek a saját háztartásuk energiagazdálkodásával kapcsolatosan; az ökológiai gyermekfoglalkozások és a TudásPresszó, valamint egyéb programok, workshopok.

A rendezvény célja az energiagazdálkodásra való figyelemfelkeltés, a megújuló energiák használatának népszerűsítése, az energiaszegénység enyhítése, valamint az energia témakörével kapcsolatos hazai tudományos innovációk bemutatása, az ember és a természet kapcsolata, a fenntartható közösség szerepe, valamint olyan egyéb ökológiai témák, mint a víz, légszennyezés, hulladékkezelés, illetve felelős gazdálkodás.

A projekt másik kiemelendő pillére a Miskolcon, Egerben és Debrecenben megrendezésre kerülő, ingyenesen látogatható szabadegyetemi előadások, amelyek a fosszilis és nukleáris energia, a megújuló energiaforrások, a geotermikus energia, illetve a házi „energiabarkácsolás” témaköreit járják körül.

LETÖLTHETŐ TARTALOM:

ENERGIAGAZDÁLKODÁSI ROADSHOW A KOLORCITY KAZINCBARCIKÁN

ZÖLDÜL A KOLORCITY KAZINCBARCIKA!

FENNTARTHATÓ ENERGIAGAZDÁLKODÁS A MISKOLCI EGYETEMI NAPOKON

FENNTARTHATÓ ENERGIAGAZDÁLKODÁS POROSZLÓN A KÖRNYEZETVÉDELMI VILÁGNAP ALKALMÁBÓL

RAKÉTA TŰZHELY ÉS ÚJRAHASZNOSÍTOTT PÉNZTÁRCA AZ ÓZDI XIV. BOLYOKI VIGADALOMBAN

A KOSSUTH KLUB ÉS A MISKOLCI EGYETEM A MEGÚJULÓ ENERGIÁKKAL ÉS FENNTARTHATÓSÁGGAL KAPCSOLATOS PROGRAMOKAT INDÍT

SZELEKTÁLJ AZ ENERGIAFORRÁSOK KÖZÖTT – VÁLASZD A MEGÚJULÓT!

MISKOLCI ZÁRÓ KONFERENCIA

KUTATÓI PORTRÉK