Illik_Minden napIllik Péter:

Minden nap háború. A Magyar Királyságbeli török kártételek anatómiája (1627-1642)

A kora újkori magyar–török háborúk tekintetében az 1552. és 1566. évi várháborúk, avagy éppen Buda 1686-ban történt visszavívása híres és közismert epizódjai a magyar történelemnek. Ez nem is csoda, hiszen elsősorban a nagy és heroikus győzelmek vagy vereségek képezik a történeti és kulturális emlékezet sarokköveit. Ám a kényszerű oszmán– magyar együttélés mintegy százötven évének közel kétharmada hivatalos békeidőben telt. Ez azonban a mindennapi életben azt jelentette, hogy a nagy háborúból kis háború lett: a török katonák folyamatos határmenti harcokat folytattak a Magyar Királyság vitézeivel, és a magyar végvárrendszer vonalán áthatolva hódoltatták, adóztatták, rabolták a magyar falvakat, elhurcolva vagy megölve azok lakóit. Így vált teljes országrészek lakossága számára minden nap – nem is ritkán halálos – küzdelemmé a „félhold” árnyékában. Jelen kötet főként az 1627 és 1642 közötti időszakra koncentrálva boncolja” és elemzi ezeket a jelenségeket a korabeli kártételi- és panaszlistákból kinyert, mintegy hatvan táblázatnyi adat segítségével. A kortárs összeírók nem csak összesítették az adatokat, hanem eközben lejegyezték a „legkülönlegesebb” eseteket is. Ám még a rideg számok mögül is előtűnik a szomorú valóság: a „békeidőben” lassan őrlődő ország képe.