Illik_Metszetek_1Illik Péter:

Metszetek a török kor mindennapjaiból. Tanulmányok a 17. századi magyar hódoltsági peremvidékről

A 17. századi magyar történelemben számos nagyformátumú magyar politikus – mint Bocskai István, Bethlen Gábor, Thököly Imre – tűnt fel, valamint alapvető fontosságú események – például Buda 1686-os visszafoglalása az oszmánoktól – következtek be. E korszak szépségét azonban nem pusztán ez adja. A történelem iránt érdeklődők közül sokan gondolják úgy, hogy a 20. század az egyedüli időszak, amelyben az információs forradalomnak hála – nyilvántartási adatbázisok, kommentek milliói az Interneten, rádió és tévéműsorok stb. –, az emberről mindent meg lehet tudni, és még a „kisember” élete, gondolatai is megismerhetők. Ezzel szemben a korábbi időszakokban főként a társadalmi elit – főnemesek, egyháziak, gazdag polgárok – az, amelyről lehet, és érdemes is részletesebb információkat szerezni. E tanulmánykötet lábjegyzetekkel, eredeti források megszólaltatásával és táblázatokkal dolgozik, de ismeretterjesztő igénnyel és céllal enged betekintést a 17. századi hétköznapi emberek életébe, gondolkodásába és problémáiba. Ezzel ráirányítva a figyelmet arra, hogy kiváló magyar kora újkori történeti források alapján lehetséges rekonstruálni az átlagember mindennapjait. Jelen kötet egymással szorosan összefüggő tanulmányai mindezt a megszálló oszmán katonai hatalommal való folyamatos küszködésen keresztül mutatják be.